W idealnym świecie o możliwości studiowania decydowałby trud włożony w przygotowania do egzaminów. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna. Choć w Polsce studia dzienne są teoretycznie darmowe, w praktyce wiążą się ze sporymi kosztami. Dla osób w gorszej sytuacji materialnej może to być przeszkoda nie do pokonania. Dlatego niezbędne są zmiany, które sprawią, że szanse młodych i zdolnych osób zostaną wyrównane.
Łączenie nauki z pracą
Niektórzy powiedzą, że przecież każdy ma możliwość podjęcia studiów, jeśli tylko jest zdeterminowany. Zawsze istnieje opcja rozpoczęcia pracy w trakcie studiów. Jednak czy jest to dobre rozwiązanie?
Aby dobrze wykonywać obowiązki pracownika i studenta, trzeba się im w pełni poświęcić. Wynikiem tego są nieprzespane noce, gorsze wyniki w nauce i brak wolnego czasu. Prowadzenie takiego trybu życia jest na dłuższą metę wykańczające.
Poza tym studia to nie tylko czas na naukę, ale także spełnianie swoich pasji. Nie mówiąc już tym, że powinien to być okres przeznaczony na bogate życie towarzyskie i przyjemności, które pomogą zachować balans pomiędzy studiowaniem a odpoczynkiem. Niestety, praca w trakcie studiów może zupełnie to uniemożliwić. Osoby, które otrzymują wsparcie finansowe od swojej rodziny, mają zdecydowanie lepsze warunki do nauki, niż ich mniej zamożni koledzy i podjęcie pracy w tym przypadku niewiele tu musi zmienić.
Wybór kierunku blisko miejsca zamieszkania
Jak już było wspomniane, w Polsce studia dzienne na publicznych uczelniach są darmowe. Dlatego chcąc ograniczyć koszty do minimum, maturzyści często wybierają uczelnie i kierunki studiów nie na podstawie własnych preferencji, a kierując się odległością od miejsca zamieszkania.
Przez takie podejście osoby, które uzyskały świetne wyniki z egzaminu, mogą decydować się na studia w placówce, która jest znacznie niżej w rankingach. Wielu maturzystów w trudnej sytuacji ekonomicznej nawet nie aplikuje na najlepsze uczelnie. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się one w dużych miastach, w których koszty utrzymania są bardzo wysokie. Nie musi tak być. Uczniowie, którzy ciężko zapracowali na wynik egzaminu maturalnego, powinni mieć szansę na ukończenie wymarzonego kierunki.
Studia online
Od czasów pandemii coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są studia przez Internet. Pozwalają one na ograniczenie kosztów związanych z wynajęciem mieszkania czy dojazdami. Niestety, nie jest to idealne wyjście.
Studiowanie online z domu znacznie opóźnia start w dorosłość, który z wiekiem może być coraz trudniejszy. Inną kwestią jest życie studenckie. To ważny czas nawiązywania przyjaźni i tworzenia pięknych wspomnień. Żywy kontakt z rówieśnikami pozwala na rozwój zdolności interpersonalnych, które są niezbędne w życiu zawodowym i prywatnym. Studia przeprowadzane zupełnie zdalnie są wygodne, ale wiążą się też z izolacją. Nie wspominając już o tym, że nie wszystkie kierunki mogą być prowadzone w formie online.
Rezygnacja ze studiów
Czy zatem nie lepiej będzie zrezygnować z dalszej edukacji?
Porzucenie swoich planów jest chyba najgorszym z możliwych rozwiązań. Wiele osób mówi sobie, że wróci na studia później, kiedy ich sytuacja życiowa będzie bardziej sprzyjająca. Tak się jednak nigdy nie dzieje. Trudno jest znaleźć czas na naukę w dorosłym życiu, kiedy człowiek jest pochłonięty pracą na etacie i życiem rodzinnym.
Dlatego o to, by móc wykonywać swój wymarzony zawód i zapewnić sobie w przyszłości wysoką pensję, trzeba zawalczyć jak najwcześniej. Osobom w trudniejszej sytuacji materialnej może w tym pomóc reforma systemu stypendialnego.
Dzięki wprowadzonym zmianom ubieganie się o stypendium socjalne będzie znacznie uproszczone. Jego wysokość będzie na tyle duża, że student będzie miał możliwość skupienia się w pełni na nauce. O tym, jaka kwota przysługuje Ci w ramach stypendium, będziesz mógł dowiedzieć się dużo wcześniej, a pieniądze zostaną wypłacone z początkiem roku akademickiego.