Dlaczego powinno się studiować dla siebie? Decydując się na dany kierunek, często wybierasz jednocześnie ścieżkę swojej przyszłej kariery. Głównym celem edukacji powinno być rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, by kiedyś stać się świetnym specjalistą, któremu nie grozi szybkie wypalenie zawodowe. Jednak czasami, zamiast słuchać swojej intuicji, przyszli studenci ulegają presji ze strony otoczenia.
Dużą rolę w tym wszystkim odgrywają kwestie finansowe. Nie od dziś wiadomo, że utrzymanie w dużym ośrodku akademickim sporo kosztuje. A przecież głównym czynnikiem decydującym o możliwości studiowania, powinny być raczej wyniki egzaminów niż status ekonomiczny.
Wyrównaj swoje szanse i złóż wniosek o stypendium socjalne
Często dylematem nie jest wybór kierunku, ale to czy w ogóle będzie można pozwolić sobie na studiowanie. W końcu opłaty za wynajem i koszty życia w dużym mieście są wysokie, a przecież trzeba jeszcze kupić książki czy niezbędne do nauki materiały. Osoby, które mają w rodzinie trudną sytuację materialną, niestety nie mogą liczyć na finansowe wsparcie. W takiej sytuacji studenci często podejmują pracę. Jednak jest to okupione zmęczeniem, stresem i nieprzespanymi nocami. Do tego niektóre kierunki są tak wymagające, że praktycznie nie ma mowy o dodatkowym zajęciu. Trudno się więc dziwić, że w takich przypadkach często w ogóle rezygnuje się z dalszej edukacji.
Nie jest to jednak dobra decyzja, zwłaszcza dla maturzystów, którzy ciężko pracowali na to, by dostać się na wymarzoną uczelnię. Każdy, kto zapracował na swój wynik z egzaminu, powinien mieć takie same szanse na studiowanie. Szczególnie w przypadkach, w których ukończenie danego kierunku jest warunkiem zdobycia wymarzonej pracy. Lekarz czy prawnik to tylko część zawodów, których wykonywanie wymaga dyplomu wyższej uczelni.
Dlatego, jeśli Ciebie również dotyczy ten problem, nie musisz rezygnować ze swoich planów. Skorzystaj ze stypendium socjalnego, które pomoże Ci utrzymać się na studiach. Dzięki temu zamiast na zarabianiu możesz w pełni skupić się na nauce i zasmakować studenckiego życia. W końcu drobne rozrywki pomogą Ci zachować balans pomiędzy nauką, a odpoczynkiem. Nie bez powodu mówi się, że studia to najlepszy okres w życiu. Warto z niego korzystać!
Uzyskanie stypendium po reformie
Dotychczasowe zasady ubiegania się o stypendia są niejednolite i skomplikowane. Długie kolejki do dziekanatów i masa formalności do wypełnienia zniechęcają wiele osób do szukania pomocy.
Zmiany postulowane w projekcie reformy sprawiają, że dopełnisz wszystkie niezbędnych formalności przez Internet. Wystarczą dane Twoje, Twoich rodziców oraz zaświadczenie o dodatkowych dochodach. Będziesz mógł złożyć wniosek nawet zanim zdecydujesz się na konkretną uczelnię. System pokaże Ci, na jakie stypendium możesz liczyć, co znacznie ułatwi Ci wybór miasta oraz kierunku. Da Ci to szansę na spokojnie zaplanowanie najbliższej przyszłości. Postulowane zmiany sprawią, że otrzymasz pierwsze pieniądze już w październiku, zamiast dopiero składać wniosek.
Wybierz studia kierując się własnymi preferencjami
Z pewnością rodzice, próbując pokierować swoje dzieci na dany kierunek, mają dobre chęci. Jednak bardzo często ich podpowiedzi mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pamiętaj, że to ty musisz uczęszczać na zajęcia, odbywać praktyki, zdawać egzaminy. Spełniając cudze ambicje, jednocześnie tracisz możliwość wykonywania w przyszłości zawodu, który naprawdę Cię interesuje.
Rówieśnicy także nie zawsze są najlepszymi doradcami. Pewne kierunki są po prostu modne czy uznawane za prestiżowe i przez to są chętnie wybierane przez maturzystów. Nie znaczy to, że musisz ślepo podążać za trendami.
Jesteś w ważnym momencie życia, a czasu, który poświęcisz na naukę, nikt nie będzie w stanie Ci zwrócić. Dlatego to powinna być Twoja, dobrze przemyślana decyzja, niezależna od opinii innych czy statusu ekonomicznego. Reforma systemu stypendialnego z pewnością ułatwi Ci dokonanie właściwego wyboru.